این مطلب ۴۳ بار خوانده شده

استان آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی یکی از ۳۰ استان ایران است، که در شمال غربی این کشور قرار دارد و مرکز آن شهر ارومیه ( در اصل: اورمیه) است. در کنارهٔ شرقی این استان، دریاچه ارومیه قرار دارد.

 

به گزارش بسیج عشایری استان آذربایجان غربی، جغرافیا استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران قرار دارد و از شمال به جمهوری آذربایجان و ترکیه، از مغرب به کشورهای ترکیه و عراق، از شرق به استان آذربایجان شرقی و استان زنجان و از جنوب به استان کردستان محدود است. مساحت استان برابر ۳۷٫۰۵۹ کیلومتر مربع است که سیزدهمین استان بزرگ کشور محسوب می‌شود و ۲٫۲۵ درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

جمعیت استان آذربایجان غربی طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ - ۲٫۸۷۳٫۴۵۹ نفر می‌باشد که ۴٫۰۸ درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده‌است و از این لحاظ هشتمین استان پرجمعیت کشور به شمار می‌آید. استان آذربایجان غربی یکی از مناطق کوهستانی کشور است و توپوگرافی متنوع و گسترده‌ای دارد. بر اساس ساختار طبیعی استان، اکوسیستمهای ویژه‌ای از ترکیب گیاهان در سطوح مختلف پوشش گیاهی در سطوح مختلف توپوگرافی به وجود آمده‌است که اهم آن‌ها به شکل جنگلها و مراتع خودنمایی می‌کنند.

این استان عمدتاً تحت تأثیر جریان هوای مرطوب اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه‌است، ولی در برخی از ماههای زمستان، توده هوای سردی از اطراف شمال، هوای مدیترانه‌ای آن را متأثر کرده و موجب کاهش قابل توجه دما می‌شود. ناهمواری ها سراسر مرز استان با ترکیه و عراق از کوه‌های مرتفع دیوار مانندی از شمال به جنوب کشیده شده‌است که منبع چشمه‌های آب فراوانی می‌باشند.

آب های معدنی

۱ ) ایستی سو؛ در نزدیکی گردنه قوشچی.

۲) آب گرم محال باراندوز؛ در نزدیکی قریه هفت آباد ارومیه. ۳

) آب معدنی کوه زنبیل؛ در کنار دریاچه ارومیه.

۴) آب معدنی دریک؛ که بسیار گوارا بوده و در روستای دریک سلماس قرار دارد.

۵) آب معدنی کانی گراوان؛ در روستای کانی گویز در نزدیکی شهر رَبَط.

 

فاصله ۲ کیلومتری بلندی ها

۱)  رشته‌کوه‌های مرکزی ترکیه و عراق ۲

) ارتفاعات گردنه قوشچی ۳

) کوه‌های باستان ۴

) ارتفاع مور شهیدان

۵) ارتفاعات گردنه کله شین

۶) کوه بینار ارومیه

۷)کوه قندیل

۸)دره حاجی ابراهیم

۹-کوه ترغه بوکان به ارتفاع

۲۲۴۶ رود خانه ها گدار چای زرینه رود سیمینه رود مهابادرود باراندوزچای شهرچای نازلوچای زولاچای جنگل ها : جنگل‌های طبیعی استان، هرچند که در قسمت‌هایی از پیرانشهر و مهاباد وجود دارد، ولی مناطق وسیع جنگلی در سردشت قرار گرفته‌است که مساحت آن را بین ۶۰ تا ۸۰ هزار هکتار تخمین می‌زنند. کل مساحت جنگل‌های مصنوعی در استان به ۳۲۰ هکتار در قطعات متفاوت می‌رسد. مردم شناسی ترک‌های آذری و کردها از گروه‌های عمده این استان به شمار می­روند. کردها در بخش‌های مرتفع غربی و جنوبی استان نشیمن دارند و متقابلاً ترک‌های آذری در دشت‌های پیرامون دریاچه ارومیه و بخشی نیز در دشت‌های شمال و جنوب شرقی استان، سکونت دارند.

همچنین اقلیت‌های آشوری و ارامنه هم در استان ساکن هستند. تاریخ استان از نظر تاریخی، تاریخ باستانی آذربایجان با تاریخ قوم ماد در آمیخته‌است. قوم ماد پس از مهاجرت به ایران آرام آرام قسمت‌های غربی ایران از جمله آذربایجان را تصرف کردند. مقارن این ایام دولتهایی در اطراف آذربایجان وجود داشت که از آن جمله می‌توان به دولت آشور در شمال بین النهرین، دولت هیق در آسیای صغیر، دولت اورارتو در نواحی شمال و شمال غرب، اقوام کادوسی در شرق و کاسیها در حوالی کوههای زاگرس اشاره کرد. بعد از تأسیس دولت ماد، آذربایجان به ماد کوچک معروف شد و مشتمل بر شهرهای قدیمی همدان، ری، اصفهان و کرمانشاه بود. گروهی معتقدند که نام آذربایجان گرفته شده از آذرآبادگان گرفته شده و به معنی سرزمین آتش است.

بزرگ‌ترین آتشکده‌های زرتشتی در این منطقه بوده‌است و نمونه آن هنوز در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بجا مانده‌است. گروهی دیگر وجه تسمیه آذربایجان را مربوط به وجود سرداری به نام اتروپاد می‌دانند. اینان معتقدند که که بعد از غلبه اسکندر مقدونی به ایران، سرداری به نام آتورپات در آذربایجان ظهور کرد و از اشغال آن توسط یونانیان ممانعت به عمل آورد. از آن به بعد این سرزمین به نام آتورپاتگان معروف شد. حکومت جانشینان آتورپات در آذربایجان در زمان اشکانیان نیز ادامه یافت و این منطقه توانست کماکان استقلال داخلی خود را در چهارچوب دولت اشکانی حفظ کند. سرانجام اردشیر بابکان بنیان‌گذار سلسله ساسانی بر حکمرانان محلی آذربایجان استیلا یافت و آنرا بصورت یک ایالت غیر موروثی آداره نمود . موقعیت اقتصادی ، اجتماعی این استان یکی از مناطق مستعد کشاورزی است. علاوه بر این وجود ایلات و عشایر در دامداری استان نقش قابل توجهی دارد.

این استان از نظر اکتشاف و بهره‌برداری منابع معدنی نسبت به سایر استانها در وضع مطلوبی قرار ندارد. بررسی ترکیب کارگاههای موجود استان نیز نشان می‌دهد که دو گروه صنعتی کانیهای غیرفلزی و غذایی - داروئی در بین سایر صنایع بالاترین تعداد میزان اشتغال را دارد. از جمله معادن این استان می‌توان به معادن مصالح و سنگهای ساختمانی، گرانیت، میکا، زرنیخ، تالک، تراورتن، طلا، خاک نسوز و پوکه معدنی اشاره کرد. شهرستان های استان شهرستان ارومیه شهرستان اشنویه شهرستان بوکان شهرستان پیرانشهر شهرستان تکاب شهرستان خوی شهرستان چالدران شهرستان چایپاره شهرستان شوط شهرستان پلدشت شهرستان سردشت شهرستان سلماس شهرستان شاهین‌دژ شهرستان ماکو شهرستان مهاباد شهرستان میاندوآب شهرستان نقده مناطق دیدنی آبشار شلماش سردشت سنگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی گورستان سرداران موکری در بوکان تپه حسنلو سه گنبد سد بوکان تخت سلیمان تکاب قره‌کلیسا غار سهولان مهاباد فقرگاه مهاباد سد مهاباد شهر باستانی سه هزار ساله موصاصیر سردشت سلطان یعقوب نقده بازارچه پیرانشهر چشمه کانی خدا, روستای دلاوان, شهرستان پیرانشهر سنگهای افسانه ای خورنج پیرانشهر مسجد جامع ارومیه سنگ کاظم خان کلیسای ننه مریم دره قاسملو ( گه لیه خان) (دره شهدا) موزه ارومیه سه گنبد آبشار سوله‌دوکل مرگور جنگل‌های مرگور (واقع در دره باوان) چشمه آب معدنی گراوان مهاباد دامنه کوه قره داغ دربسر بوزخانا چورس قرمزی مسجد چورس آرامگاه سادات کوه کمره‌ای -چالدران روستای بسطام-چایپاره غار چهل پله خضرلو-چالدران کاخ و موزه باغچه‌جوق-ماکو دالانها و غارهای زیرزمین در اطراف آرارات-ماکو رودهای آذربایجان غربی زرینه رود شاهین دژ، میاندوآب دریاچه ارومیه ۲۳۰ طولانی‌ترین زاب بریسو پیرانشهر - سردشت آبریز زاب ۲۱۸ رود ارس مرز ماکو رود کورا (جمهوری آذربایجان) - رودخانه زنگمار ماکو ساری سو ماکو آق‌چای چایپاره قطور چای خوی مهابادرود (چم مهاباد) ساروق رود تکاب آجرلو رود شاهین دژ هاچه سو شاهین دژ لیلان رود ملکان - میاندوآب سیمینه‌رود) بوکان، میاندوآب خلیفان بوکان زولا چای سلماس نازلو چای ارومیه شهر چای ارومیه باراندوز چای ارومیه گدارچای (محمدیار) نقده روضه چای ارومیه آواچار رود پیرانشهر چم لاوین پیرانشهر چم زاب گرژال سردشت ادامه دارد.....

منابع :↑ پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران-آمار سال ۱۳۹۰ ↑ نقشه راهنمایی استانهای آذربایجان شرقی - غربی و اردبیل، سازمان جغرافیائی و کارتوگرافی گیتاشناسی ↑ ۳٫۰ ۳٫۱ وزارت کشور، استانداری آذربایجان غربی. معاونت برنامه‌ریزی. بازدید: مارس ۲۰۱۰.

 

 

اخبار عشایری:

پیشه کردن تقوای الهی باعث می شود از پاسداری خود خوب پاسداری کنیم

عزت و سربلندی نظام جمهوری اسلامی ایران ثمره رشادت های شهداست

آذربايجان غربى، همواره زيستگاه مجموعه‌اى از اقوام و فرهنگ‌هاى مختلف عشایری

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات